Kategorie
Reduced price! Wzmacniacze operacyjne Powiększ

Wzmacniacze operacyjne

isbn-83-910067-2-7-wo

Piotr Górecki
Książkę z rabatem można kupić tutaj:

https://kamami.pl/elementy-i-uklady/316-wzmacniacze-operacyjne.html

More details

79,00 zł

Więcej informacji

Autor: Piotr Górecki

ISBN: 83-910067-2-7
Format: B5, 252 str.
Twarda oprawa
Wydawnictwo BTC
Warszawa 2004


O książce

Wzmacniacze operacyjne są obecnie najczęściej stosowanymi elementami we wszelkiego rodzaju układach analogowych, można nawet zaryzykować stwierdzenie, że są one fundamentem współczesnej elektroniki analogowej. Książka jest kompendium wiedzy na ich temat, w którym szczególny nacisk położono na zagadnienia praktyczne, przede wszystkim: projektowanie filtrów aktywnych i generatorów przebiegów funkcyjnych, źródła szumów w układach analogowych, omówienie znaczenia parametrów charakteryzujących wzmacniacze operacyjne, a także dobór wartości elementów dla wybranych aplikacji. Niezbędna porcja rozważań teoretycznych jest jedynie uzupełnieniem wiadomości praktycznych, które powinien posiadać każdy elektronik zajmujący się układami analogowymi. Z tego powodu książka powinna być „niezbędnikiem” zarówno w profesjonalnych pracowniach konstrukcyjnych, jak i w domowych laboratoriach elektronicznych. Zawarte w niej informacje będą także doskonałym uzupełnieniem wykładów prowadzonych na wydziałach: elektrycznych, elektroniki i automatyki wyższych uczelni.


Przedmowa

Od bardzo dawna elektroników nurtowało pytanie, jakie przetwarzanie sygnałów jest lepsze – analogowe czy cyfrowe. Ostatnio wydawało się, że zwycięstwo techniki cyfrowej jest już absolutne i całkowite. Główną zaletą systemów cyfrowych jest znaczna elastyczność wykonywanych funkcji, które można łatwo modyfikować przez zmianę realizowanego algorytmu, bez konieczności przebudowy topologii samego systemu. Systemy cyfrowe dają też lepszą od analogowych dokładność i są bardziej odporne na wpływ szumów. A jednak technika analogowa nie została odłożona do lamusa i nadal się rozwija. Po pierwsze dlatego, że większość czujników daje sygnały o charakterze analogowym i droga od czujnika do przetwornika analogowo-cyfrowego musi, siłą rzeczy, być torem analogowym. A po drugie, technika analogowa ma, w pewnych zastosowaniach, przewagę nad cyfrową. Przetwarzanie analogowe nadaje się szczególnie dobrze do realizacji stałych, niezmiennych funkcji. W tym przypadku systemy analogowe są prostsze, a więc i tańsze od cyfrowych, a także od nich szybsze. Nie wymagają czasu na przetwarzanie A/C, a także na realizację niezbędnych operacji w procesorze sygnałowym lub w komputerze. Te zalety powodują, że do realizacji niektórych zadań znowu coraz częściej stosuje się technikę analogową, a w międzynarodowych czasopismach elektronicznych (np. w niemieckim „Elektroniku”) pojawiają się artykuły o jej renesansie. Z zadowoleniem należy więc powitać tę książkę poświęconą zasadom działania i zastosowaniom wzmacniaczy operacyjnych, będących podstawowymi cegiełkami systemów analogowych. Inicjatywa Autora i Wydawnictwa jest tym cenniejsza, że od wielu już lat w polskiej literaturze technicznej nie było publikacji poświęconej w całości temu ważnemu tematowi. Poważnym walorem książki jest jej praktyczna użyteczność. Autor, znany popularyzator elektroniki, ma rzadki dar pisania łatwo o rzeczach trudnych, a także posiadł umiejętność nawiązywania dobrego kontaktu z Czytelnikiem. Określając charakter tej pracy można posłużyć się tytułem jednej z jej części – książka dla dociekliwych praktyków. Korzystając z informacji w niej zawartych można z pewnością lepiej zrozumieć działanie wzmacniaczy operacyjnych, a także nauczyć się stosowania ich w praktyce. Życzę Czytelnikom pożytecznej lektury tej interesującej książki, a Autorowi – wiele satysfakcji z pracy, jaką włożył w jej napisanie.
dr inż. Michał Nadachowski


Powiązane

    Dostawa

    Szybka dostawa

    Gwarantujemy naszym klientom szybką dostawę. W przypadku zamówień złożonych w dniach roboczych do godziny 11:00 towar zostanie wysłany tego samego dnia roboczego. Zamówienia składane w weekendy i święta zostaną zrealizowane najbliższego dnia roboczego. Realizacja zamówienia zależna jest od daty zaksięgowania przelewu (zaksięgowanie zależy od banku i sesji, w której przelew zostanie wysłany). 

    Promocje i newsletter

    Co tydzień organizujemy promocje, dzięki temu masz szansę kupić nasze książki w niższych cenach. Nasz newsletter umożliwi Ci śledzenie tytułów dostępnych w promocjach.