Linux. Podstawy i aplikacje dla systemów embedded
Łukasz SkalskiAutor: Łukasz Skalski
ISBN: 978-83-60233-85-6
Format: B5, 168 str.
Twarda oprawa
Wydawnictwo BTC
Legionowo 2012
O książce
Książka jest kompletnym przewodnikiem omawiającym podstawowe i kluczowe zagadnienia wykorzystania systemu operacyjnego Linux w systemach wbudowanych (embedded) zbudowanych w oparciu o procesory z rdzeniami ARM. Materiał zawarty w książce podzielono na etapy, umożliwiające szybkie i łatwe rozpoczęcie pracy z komputerami jednopłytkowymi, zarówno początkującym Czytelnikom (podstawy pracy z systemem Linux, zasadności jego wykorzystania w systemach wbudowanych oraz podstawowych zagadnień związanych z warstwą sprzętową), jak i bardziej zaawansowanym (sprzętowa i programowa obsługa GPIO, I2C, 1-Wire oraz RS-232).
Książka jest przeznaczona dla uczniów i studentów uczelni technicznych, elektroników-konstruktorów, informatyków pragnących rozpocząć pracę z systemami wbudowanymi oraz wszystkich miłośników techniki mikroprocesorowej, którzy zamierzają wykorzystywać w swoich projektach najnowsze mikroprocesory pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego Linux.
Recenzja zamieszczona w czasopiśmie NetWorld Nr 7-8/2012
W książce przedstawiono podstawy wykorzystania komputerów jednopłytkowych, opartych na procesorach z rdzeniem ARM. Wprowadzając do tematyki, autor wyjaśnia jakie narzędzia programowe i sprzętowe należy użyć i jak je skonfigurować. Opisuje sposoby przygotowania kompletnego systemu dla urządzeń wbudowanych. Radzi, jak przygotować system do obsługi portów GPIO, jak pisać w języku C aplikacje komunikujące się ze sprzętem, poczynając od prostej obsługi przycisków i sterowania przekaźnikami, po rozwiązania bardziej złożone, dotyczące interfejsów komunikacyjnych, wśród nich 1-wire, I2C i RS-232. Uczy sposobów wykorzystania menedżera opkg oraz, na przykładzie serwera WWW i łączności Bluetooth, gotowych pakietów oprogramowania. Książka jest świetnym przewodnikiem dla elektroników zaczynających przygodę z komputerami jednopłytkowymi. Od czytelnika nie wymaga się znajomości mikrokontrolerów, ani systemu Linux, natomiast jest pożądana znajomość języka C. Piotr Kociatkiewicz |
Kup książkę
Do pobrania
- Spis treści
- Wstęp
- Kody źródłowe przykładów zawartych w książce
- Kod źródłowy pakietu i2c-tools
- Pliki w1-gpio.c oraz w1-gpio.h zapewniające poprawną obsługę magistrali 1-Wire w jądrze linux-2.6.28-omap
- Toolchain arm-2007q3-51-arm-none-linux-gnueabi-i686-pc-linux-gnu (90 MB)
- Jądro systemu Linuks, bootloadery i programy narzędziowe (mkimage, signGP) dla układów serii OMAP35xx (DevKti8000) (90 MB)