Kategorie
Reduced price! Układy cyfrowe, pierwsze kroki Powiększ

Układy cyfrowe, pierwsze kroki

isbn-83-910067-7-8-ucpk

79,00 zł

Więcej informacji


Autor: Piotr Górecki

ISBN: 83-910067-7-8
Format: B5, 336 str.
Twarda oprawa
Wydawnictwo BTC
Warszawa 2004


O książce

Wszechobecność techniki cyfrowej w życiu współczesnego człowieka nie zawsze idzie w parze z jej faktyczną znajomością i umiejętnością praktycznego posługiwania się układami cyfrowymi. Idąc tym tropem autor przygotował kompendium techniki cyfrowej, w którym przedstawił zarówno rys historyczny, stan obecny, jak i przewidywane kierunki dalszego rozwoju układów cyfrowych.

Czytelnik dowie się z książki co to jest i jak działa zarówno bramka logiczna, jak i: liczniki, rejestry enkodery, multipleksery, pamięci RAM, ROM, FRAM, MRAM, Flash, EEPROM, SRAM, MRAM, a także wiele innych elementów i bloków funkcjonalnych powszechnie stosowanych w technice cyfrowej. Uzupełnieniem książki jest skrócony katalog najpopularniejszych układów CMOS4000.

Książka jest przeznaczona dla uczniów i studentów kierunków technicznych, a także wszystkich elektroników zainteresowanych podstawami układów cyfrowych przedstawionymi od strony praktycznej.


Ze wstępu do książki

Aby przygoda z techniką cyfrową rozpoczęła się gładko, na początku trzeba przyswoić sobie nieco wiadomości ogólnych, które pozwolą szerzej, jakby z dystansu, spojrzeć na całą "cyfrówkę" i we właściwych proporcjach ujrzeć związaną z tym matematykę. Takiemu ogólnemu spojrzeniu poświęcony jest rozdział 1.

W rozdziale 2 są zawarte informacje o elementarnych cegiełkach - bramkach. Dowiesz się, że te elementarne cegiełki można w praktyce realizować w różny sposób.

Rozdział 3 jest poświęcony omówieniu najważniejszych właściwości i parametrów układów cyfrowych. Ma on pokazać, że niestety nie zawsze można pominąć wewnętrzną budowę układu cyfrowego i potraktować go jako czarną skrzynkę.

Rozdział 4 zawiera wiele bardzo ważnych informacji: prezentując zarys historii techniki cyfrowej uświadamia, jakie znaczenie mają dziś historyczne zaszłości. Pokazuje też praktyczne konsekwencje wynikające z budowy wewnętrznej układów scalonych.

Rozdział 5 zawiera mnóstwo pożytecznych informacji dotyczących wykorzystania bramek. Dopiero w tym rozdziale poznasz rozmaite realizacje bramek, wykorzystywane w praktyce. Dowiesz się, na jak wiele interesujących sposobów można wykorzystać bramki.

W rozdziale 6 są omówione przerzutniki i rejestry. Obok bramek właśnie przerzutniki można uznać za elementarne cegiełki techniki cyfrowej. W rozdziale tym znajdziesz bardzo ważne informacje dotyczące szybkości i opóźnień. Właśnie brak wiedzy w tym zakresie jest najczęstszą przyczyną niepowodzeń przy konstrukcji urządzeń cyfrowych.

Rozdział 7 zawiera przegląd niezmiernie pożytecznych, najczęściej stosowanych układów scalonych pełniących rolę generatorów i układów czasowych.

Rozdział 8 jest poświęcony licznikom. Zawiera bezcenne informacje dotyczące subtelności czasowych. Ponieważ zrozumienie funkcji wszystkich końcówek oraz praktycznych konsekwencji różnic między rozmaitymi licznikami wielu elektronikom przysparza problemów, rozdział 9 też jest poświęcony licznikom.

W rozdziale 10 są omówione inne układy scalone: dekodery, multipleksery, demultipleksery, klucze analogowe, układy arytmetyczne, pamięci i inne. Podane wiadomości wystarczą do praktycznego wykorzystania wielu interesujących układów tego typu.

Dodatek A zawiera omówienie i praktyczne przykłady zastosowania wybranych układów CMOS 4000 według pełnionych funkcji. Jest to bardzo pożyteczne zestawienie, pozwalające na szybki wybór układu, który spełni postawione zadanie.

Dodatek B to skrócony katalog układów scalonych rodziny CMOS 4000.

W dodatku C skrótowo są omówione różne rodzaje pamięci. Nie jest to poradnik dla konstruktora, tylko materiał prezentujący główne rodzaje pamięci oraz kierunki rozwoju.


Do pobrania

Powiązane

    Dostawa

    Szybka dostawa

    Gwarantujemy naszym klientom szybką dostawę. W przypadku zamówień złożonych w dniach roboczych do godziny 11:00 towar zostanie wysłany tego samego dnia roboczego. Zamówienia składane w weekendy i święta zostaną zrealizowane najbliższego dnia roboczego. Realizacja zamówienia zależna jest od daty zaksięgowania przelewu (zaksięgowanie zależy od banku i sesji, w której przelew zostanie wysłany). 

    Promocje i newsletter

    Co tydzień organizujemy promocje, dzięki temu masz szansę kupić nasze książki w niższych cenach. Nasz newsletter umożliwi Ci śledzenie tytułów dostępnych w promocjach.